מילה טובה הוצאת ספרים  
   

מצאתם "בית" ראוי בו תוכלו להוציא לאור את ספרכם, מומלץ לבדוק את הדברים הבאים לפני החתימה על החוזה:

א. האם ההוצאה לאור מעסיקה אנשים מקצועיים בתחום הכתיבה וההפקה, או חובבנים מתחומים שונים;

ב. האם העוסקים במלאכת הכתיבה והעריכה פועלים על פי סטנדרט של ספרים המיועדים להפצה ומכירה ולעיניהם הבוחנות של מבקרי הספרות?

ג. מומלץ לפנות לפחות לאחד מהכותבים שהוציאו לאור ספר באותה הוצאה ולשאול על החוויה שעברו בתהליך העבודה עם ההוצאה לאור.

ד. כאשר הוצאה לאור מציעה לכם מחיר "זול במיוחד" להפקת ספריכם הקפידו לבדוק את כל מרכיבי תהליך הפקת הספר: את איכותם ומקצועיותם של העורך ואנשי המקצוע שילוו את כתב היד שלכם (עורך לשוני, מגיהה, מנקד, מאייר, בית דפוס ועוד). אל תחששו לשאול שאלות "טכניות", למשל: "על איזה סוג נייר יודפס הספר?"

לרוב יסתבר לכם שההצעה הנמוכה –  יקרה למדי.

ה. הוצאה לאור המוכנה לקחת על עצמה את מימון הפקת הספר עושה זאת מטעמים כלכליים ולמטרת רווח. מומלץ לשקול את האפשרות לממן בעצמכם ולהיות אלה שיקבלו אל כיסם את הרווחים הגדולים ואת מלוא הזכויות והשליטה על יצירתכם.

ו. הקדישו זמן ורצינות ייתר בכל הנוגע לאחוזי הרווח אותם תקבלו ממכירת ספריכם, מועדי התשלום, ובעיקר התעכבו בשאלה מתי מתחילה ההוצאה לאור לשלם לכם על ספרכם – האם מרגע מכירתו של העותק הראשון או העותק ה-1501 והלאה? הקפידו לקרוא את האותיות הקטנות בחוזה, לרוב הן מסתירות בתוכן מנגנון תחשיב דרקוני הפועל לטובת ההוצאה לאור בלבד ומותיר אתכם מחוץ לרווחים.

ז. היו מודעים לכך שברגע שספר יוצא אל החנויות יש לו חיים משלו והצלחת השיווק תלויה בגורמים נוספים – המשווקים, הצרכנים, הפרסום – וגם כמות הספרים החדשים שיוצאים במקביל לו. לכן בעת הוצאת ספר לאור מדובר במידה מסוימת של הימור.

   בהצלחה!

 
  טלפון: 03-5228348 – נייד: 054-4511086 – פקס: 03-5274952 – דוא"ל: meir (at) milatova.net  
בקרוב יראו אור
Smartcore - Software Solutions